Budowa okna drewnianego DOMILAS Exclusive DJ68

Standardowo:
  • drewno sosna, lub meranti
  • okucia obwiedniowe rozwierno-uchylne
  • termookapnik
  • szyba termoizolacyjna U=1,1 W/m2K
  • maskownice na okucia
  • klamki
  • profil DOMILAS-DJ68
  • malowane lakierami kryjącymi bądź lazurami według naszej palety oraz palety RAL

1. Profil okna

Profil okna wykonany jest z drewna klejonego wielowarstwowo, dzięki temu uzyskujemy dużą sztywność ramy oraz wytrzymałość mechaniczną.

Tarcica po wytrąceniu sęków oraz kawałków żywicznych jest sklejana ze sobą na długość (na tzw. mikrowczepy) oraz na szerokość (z trzech długich listew), tworząc w ten sposób lamel stosowaną przy produkcji okien.

Wykleja się to po to, aby uniknąć wyginania się ramiaków podczas użytkowania gotowego produktu oraz aby zapobiec wyciekom żywicy, po dogrzaniu ramiaka przez słońce, gdyż może to osłabić powłokę lakierowaną wyrobu.

 

2. Okapnik

Zadaniem termookapnika jest odprowadzanie wody deszczowej.

Obecnie stosujemy okapniki aluminiowe w połączeniu z tworzywem PCV , które oferują lepszą izolację cieplną oraz zapobiegają skraplaniu się wody wewnątrz profilu w porze zimowej.
Montujemy również okapniki przyszybowe na życzenie klienta. Odgrywają one bardzo ważną rolę w procesie użytkowania okna. Zabezpieczają dolny ramiak skrzydła przed szkodliwym działaniem wody deszczowej oraz śniegiem. Dzięki temu woda deszczowa w ogóle nie ma styczności z drewnem.

 

3. Okucia

Nasze okna uzbrojone są w najlepsze okucia obwiedniowe , które umożliwiają ich otwieranie, uchylanie oraz przesuwanie bez żadnego wysiłku.

Od samego początku współpracujemy z firmą Metalplast Złotów S.A i po latach doświadczeń możemy śmiało powiedzieć, że okucia tej firmy są bezawaryjne i proste w obsłudze. Bardzo łatwo dają się regulować oraz nie wydają podczas użytkowania żadnych zgrzytów.


4. Uszczelki

Ogromną rolę podczas użytkowania okien stanowią uszczelki.

Chronią one budynek przed utratą ciepła, zewnętrznym kurzem oraz nadmiernym hałasem. Ich zadaniem jest również zabezpieczenie skrzydła okiennego przed dostępem wody deszczowej, która mogłaby powodować paczenie się skrzydła.

Od zewnętrznej strony, czyli od strony dworu oraz od strony mieszkania stosujemy silikonowe uszczelki firmy Den Braven oraz Dow Corning. Bardzo ważne jest aby te uszczelki były estetycznie naniesione i nie psuły wyglądu produktu finalnego.

Uszczelki te posiadają ogromną odporność na działanie czynników atmosferycznych (promieniowanie UV, wilgoć, wahania temperatury od -50°C do +180°C).
Na całym obwodzie skrzydła zamocowana jest uszczelka gumowa o profilu zamkniętym firmy DEVENTER.

Doskonale zachowuje ona swoje właściwości w niskich temperaturach tzn. (podczas mrozu nie traci swej elastyczności i dokładnie układa się do ościeżnicy okiennej zapewniając tym samym dużą szczelność okna).




5. Szyby okienne

Współczynnik przenikalności cieplnej U zwykłej pojedynczej szyby okiennej o grubości 4 mm wynosi zaledwie 5,8 W/m kw.K. Stosowanie okien z podwójnymi skrzydłami - zewnętrznym i wewnętrznym - oddzielonych przestrzenią powietrzną poprawia nieco ten współczynnik.

Jednak trzeba pamiętać, że przez okna ucieka 30-40 proc. ciepła z wnętrz mieszkalnych. Potrzeba oszczędzania energii zaowocowała poszukiwaniami rozwiązań, które pozwoliłyby zmniejszyć tak dużą ucieczkę energii. Oszklenie z pojedynczych szyb zastąpiono szybami zespolonymi, dzięki którym oszklenie mogło stać się "najcieplejszą" częścią okna.
Szyba zespolona to zestaw dwóch lub trzech tafli szklanych oddzielonych metalowymi ramkami dystansowymi. Przestrzeń między taflami wypełniona jest gazem. W ramce dystansowej znajduje się pochłaniacz wilgoci, dzięki któremu gaz pozostaje cały czas w stanie suchym.

W standardowych szybach zespolonych przestrzenie międzyszybowe wypełnione są suchym powietrzem, a w termoizolacyjnych - gazami szlachetnymi, np. argonem, kryptonem lub ich mieszaninami.

Dziś do powszechnego użytku w oknach wprowadzone zostały termoizolacyjne szyby zespolone ze szkła niskoemisyjnego wypełniane gazami szlachetnymi o współczynniku U = 1,1 lub 0,9 W/m kw.K (szyba jednokomorowa), a nawet 0,7 W/m kw.K (szyba dwukomorowa).

 

 

 

 

Szyby bezpieczne i antywłamaniowe podzielone są na klasy bezpieczeństwa:

  • Klasy O1, O2, P1, P2 mają szyby chroniące przed zranieniem w przypadku rozbicia i przed włamaniem dokonanym bez przygotowania.
  • Klasy P3 i P4 odpowiadają ochronie z krat o oczku 150 mm i średnicy prętów 10 mm.
  • Klasy P5 i P6 dają taką ochronę jak kraty z prętów 12 mm.
  • Klasy P7 i P8 dają ochronę jak kraty z prętów 16 mm.

W szybach zespolonych w łazienkach, toaletach, naświetlach przy drzwiach wejściowych, korytarzach można stosować taflę ze szkła ornamentowego. Zabezpieczy to przed wglądem do pomieszczeń, dostarczając jednocześnie wystarczającą ilość światła dziennego.

Szyby zespolone o właściwościach tłumiących hałas różnią się od zwykłych zwiększoną grubością lub ilością tafli, zastosowaniem szkła wielowarstwowego, zwiększonym rozstawem tafli oraz wypełnieniem gazem ciężkim. Na zwiększenie dźwiękochłonności wpływa też zmiana proporcji wymiarów okna przy zachowaniu jego powierzchni (okna zbliżone do kwadratu lepiej tłumią hałas).

Standardowe okna jednoramowe ze zwykłą jednokomorową szybą zespoloną mają współczynnik Rw między 28-32 dB. Podobne okna zaopatrzone w specjalne zespolone szyby dźwiękochłonne mogą osiągnąć izolacyjność rzędu 45-52 dB, co pozwala na całkowite wyeliminowanie hałasu dochodzącego z ulicy. Jeśli poziom hałasu w pomieszczeniu jest o 10 dB mniejszy od panującego na zewnątrz, odnosi się wrażenie, że jest on o połowę mniejszy.

Współcześnie produkowane ramy skrzydeł okiennych ze wszystkich materiałów mają możliwość zainstalowania zestawów szyb zespolonych o różnych szerokościach. Kupując okna, możemy więc dobrać odpowiednie do warunków użytkowania oszklenie.


Realizacja: MAXIGRAF